Opera w Oslo

Opera w Oslo to imponujący budynek architektoniczny położony nad zatoką Bjørvika. Jest to pierwsza opera zbudowana na norweskiej ziemi i stała się ona wizytówką centrum stolicy Norwegi.

Architektoniczne i artystyczne arcydzieło dla każdego

Budynek został zaprojektowany przez architektów Taralda Lundevall i Kjetila Thorsena ze Snøhetta i ma powierzchnię 38 500 m2 rozłożoną na 1100 pokoi. Pokryty jest białym włoskim marmurem, co nadaje budynkowi charakterystyczny i majestatyczny charakter.

Wejście i część ogólnodostępna tego monumentalnego budynku charakteryzują się dachami opadającymi ku tafli wody. Dach pokryty jest kamiennymi płytami z białego marmuru, po których zwiedzający mogą wejść na najwyższy punkt budynku. Dach opery stał się popularnym miejscem spacerów ze wspaniałym widokiem na zatokę i resztę Oslo.

Norweska Opera i Balet Narodowy przeniosły się do nowego budynku w Bjørvika w 2008 roku. Od tego czasu opera stała się ważną instytucją kulturalną w Norwegii, z szeroką gamą przedstawień i koncertów.

 

Ulepszenie ekranów wewnętrznych

Statsbygg czyli zarządca nieruchomości i deweloper rządu norweskiego, z czasem zdecydował się na konserwację i modernizację systemów technicznych 15 metrowych okien, które oddzielają lobby opery od zatoki. Do wykonania zlecenia podjęto współpracę z Nerligruppen.

Zadaniem Nerligruppen było ulepszenie wewnętrznych ekranów Opery Norewskiej. Były one nieużywane od dłuższego czasu i konieczne było wyprowadzenie funkcjonalnego rozwiązania osłony przeciwsłonecznej na głównej fasadzie zwróconej w stronę morza.  Ta strona budynku jest bardzo nasłoneczniona, a niestety dotychczasowe ekrany nie zapewniały wystarczającej ochrony od światła słonecznego. Opera potrzebowała nowych rozwiązań.

Po konsultacjach z placówką i dialogu z klientem zdecydowano się na wymianę wszystkich płócien na istniejących ekranach wewnętrznych w lobby budynku. Ponieważ jest to miejsce, w którym często przebywa wiele osób część prac wykonywano nocą.

Ponadto w ramach planu konserwacji wymieniono wszystkie silniki systemów wewnętrznych, aby zapewnić optymalne działanie produktów w przyszłości.

Po konserwacji obiektu Opera Norweska ma teraz funkcjonalną osłonę przeciwsłoneczną, która działa zgodnie z oczekiwaniami. Opera w Bjørvika nadal jest jednym z najbardziej imponujących budynków w Oslo i ważną instytucją kulturalną w Norwegii.

Dziękujemy Statsbygg za zadanie!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Logowanie

Nigdy wcześniej nie było tak niskiej ceny!