DYNAMICZNE
OSŁONY SŁONECZNE

Dynamiczne osłony słoneczne – co to znaczy?

Według Somfy dynamiczne osłony przeciwsłoneczne to zaawansowana technologia do automatyzacji
i sterowania zewnętrznymi lub wewnętrznymi urządzeniami takimi jak markizy czy rolety za pomocą inteligentnego systemu zarządzania budynkiem. System odbiera w czasie rzeczywistym dane z czujników na temat temperatury, wiatru, słońca itd. i łączy je z ustawionymi danymi i progami opartymi na wymaganiach zarówno zarządców budynków, jak i mieszkańców.

System oferuje również możliwość sterowania lokalnego, dzięki czemu można go dostosować do bieżących potrzeb.

ZUŻYCIE ENERGII DZISIAJ

Budynki zużywają około 30% światowej energii.

Budynki wytwarzają 20% światowej emisji CO₂.

Dwie trzecie energii zużywanej w budynkach przeznacza się na ogrzewanie i chłodzenie.

Od 25% do 35% kosztów energii elektrycznej wynika ze stosowania sztucznego światła.

W zależności od pory dnia i pory roku, zewnętrzne warunki pogodowe ulegają nieustannym zmianom. Wnętrze budynku, w którym użytkownicy pracują i mieszkają, powinno pozostawać na stabilnym i jak najbardziej komfortowym poziomie, zgodne z ich potrzebami i preferencjami.

 

Dynamiczny system osłon słonecznych większy komfort  i niższe zużycie energii

 

Dlaczego dynamiczne osłony słoneczne?

Zacienienie słoneczne może mieć niewątpliwie bezpośredni wpływ na obliczenia klimatyczne i energetyczne budynku. Oprócz zapewnienia dobrego komfortu termicznego, zacienienie wpływa na potrzebę ogrzewania i chłodzenia budynku. W czasach, gdy źródła energii pierwotnej stają się zagrożone, jeszcze bardziej ważna staje się ocena wszystkich aspektów technicznych budynku, aby zapewnić optymalne i zrównoważone rozwiązanie.
Poniżej wyjaśniamy dlaczego warto wziąć pod uwagę dynamiczne osłony przeciwsłoneczne.

Dynamiczne osłony słoneczne zapewniają energooszczędność w budynkach i zmniejszają koszty

Dzięki osłonom przeciwsłonecznym łatwiej utrzymać optymalną temperaturę w budynku bez konieczności zwiększenia zapotrzebowania na energię.

Aby stworzyć optymalny klimat w pomieszczeniu, należy rozważyć wykorzystanie naturalnego światła i ciepła już na wczesnym etapie budowy. Oczywiście warto również to ocenić na podstawie innych warunków środowiskowych, lokalizacji budynku i wyboru elewacji. Poziom światła dziennego, który można zmaksymalizować i kontrolować za pomocą dynamicznych rozwiązań przeciwsłonecznych, mogą pomóc obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię. To bardzo dobra wiadomość dla portfeli zarządców budynków!

 

Dynamiczne zacienienie jest dostosowane do aktualnych warunków

Zapotrzebowanie na budynki neutralne energetycznie stale rośnie, w wyniku czego w ramach procesu budowlanego często proponowane są różne rozwiązania izolacyjne. Wadą takich rozwiązań jest to, że wpływa to negatywnie na efekt cieplny w budynku. Ale jeśli zamiast tego wybierzesz dynamiczne zacienianie słoneczne, możesz pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię dzięki automatycznej regulacji ogrzewania i chłodzenia. Dostęp do naturalnego światła dziennego dobrze przyczynia się do poprawy zdrowia użytkowników/mieszkańców i pomaga w lepszym wykorzystaniu efektywności energetycznej. Dzięki dynamicznemu rozwiązaniu zacieniającemu zyski energetyczne uzyskuje się dzięki naturalnemu wykorzystaniu źródeł energii, takich jak światło słoneczne, co na przykład zmniejszy zapotrzebowanie na oświetlenie lub zapewni pożądane uzupełnienie ciepła.
Jeśli wybierzesz ręcznie sterowaną osłonę przeciwsłoneczną zamiast dynamicznej, z pewnością uzyskasz pewien zysk, ale ponieważ ręczne sterowanie często wymaga obecności człowieka lub monitorowania, osłona przeciwsłoneczna nie poruszy się, jeśli nikt jej tego nie powie. Może to spowodować wykorzystanie energii w złym kierunku. Dane w czasie rzeczywistym o warunkach środowiskowych w połączeniu z programowaniem dynamicznym dadzą znacznie lepszy wynik, także jeśli chodzi o środowisko i zasoby naturalne.

 

Inteligentny system osłon słonecznych poprawi komfort użytkowania budynku

Dzięki dynamicznemu systemowi osłon słonecznych możliwe będzie stworzenie lepszego środowiska wewnętrznego z naciskiem na poprawę samopoczucia i komfortu użytkowników budynku. W szczególności zarządzanie światłem dziennym jest ważnym czynnikiem dobrego samopoczucia i ma bezpośredni wpływ na zdrowie i produktywność.

Klimat, ciepło, zimno i warunki oświetleniowe stale się zmieniają. Zimą palce na klawiaturze muszą być rozgrzane, aby móc wykonywać pracę, a latem głowa musi się ochłodzić, aby móc myśleć. Kluczem do komfortowego życia w budynku powinno być zapewnienie stabilności jego środowiska wewnętrznego

ENERGOOSZCZĘDNE BUDYNKI

Dzięki dynamicznemu zacienieniu słonecznemu koszty energii potrzebnej do chłodzenia i ogrzewania budynku można obniżyć nawet o 70%.

W dyrektywie EPBD (dyrektywa UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków) jako energooszczędne rozwiązanie zalecane są dynamiczne osłony przeciwsłoneczne.

Podsumowując – kluczowe korzyści dynamicznego systemu osłon słonecznych:
  • Mniejsze zużycie energii, dzięki dostosowaniu zapotrzebowania na chłodzenie i dogrzewanie budynku
  • Zdrowsze otoczenie wewnątrz budynku. Zwiększony dostęp do światła naturalnego poprawia samopoczucie
  • Większa wydajność pracy użytkowników dzięki komfortowi wizualnemu i cieplnemu
  • Poprawia estetyczny aspekt fasady dzięki harmonijnemu ustawieniu osłon przeciwsłonecznych i ich koordynacji
 

Dynamiczne osłony słoneczne mają kluczowe znaczenie, ponieważ zmniejszają zapotrzebowanie na chłodzenie oraz zapewniają lepsze wewnętrzne warunki klimatyczne. Dodatkowo pozwalają optymalnie wykorzystać światło dzienne.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Logowanie